Penktadienis

2017 Rugpjūčio 18

orai.lt

TV Naujienos

Vilniaus geto likvidavimo 70-osioms metinėms – Editos Mildažytės dokumentinio filmo premjera

2013.09.22 13:48
LRT nuotr. / Fania Brancovskaja

Minint Vilniaus geto sunaikinimo 70-metį, pirmadienį, rugsėjo 23 d. 13 val., LRT televizija kviečia žiūrėti naują Editos Mildažytės dokumentinį filmą „Fanios Vilnius“, kuriame atskleidžiama holokaustą išgyvenusios Fanios Brancovskajos istorija.

LRT nuotr./Fania Brancovskaja
LRT nuotr./Fania Brancovskaja

91-erių Fania Brancovskaja vienintelė iš savo šeimos išgyveno holokausto siaubą. Filme moteris vedžioja žiūrovą po savo jaunystės miestą, pasakoja apie iškiliausias to meto Vilniaus asmenybes, atskleidžia kaip mokėsi, gyveno, kokių tradicijų laikėsi žydai, tuomet, iki Antrojo pasaulinio karo, sudarę kone pusę Vilniaus gyventojų.

Fania pasakoja savo gimtąja jidiš kalba, kuria šnekėjo 6 mln. žmonių. Šiandien retas šią kalbą supranta – ja kalbėjusieji guli Paneriuose, IX forte ir kitur. Fania vedžioja po didžiojo ir mažojo Vilniaus getų teritorijas, atsimindama daugybę detalių. Ji pasakoja, kaip per stebuklą pabėgo iš geto, likus kelioms valandoms iki jo likvidavimo.

Moteris stebina atmintimi – apie septynių dešimtmečių įvykius ji kalba taip, tarsi tai būtų vykę vakar. Fania ir šiandien tebedirba Jidiš Instituto bibliotekoje ir laisvalaikiu veda ekskursijas po savo gyvenimo miestą: Senamiestį, Naujamiestį, Panerius…