Penktadienis

2017 Rugpjūčio 18

orai.lt

TV Naujienos

„Tapatybė.LT“: tautiečius išeivijoje vienija lietuviškas kinas

2013.11.29 18:03
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr. / Žilvinas Naujokas

Prodiuserio Žilvino Naujoko vadovaujama komanda lietuviškam kino industrijoje spėjo nuveikti išties daug. Sukurtas pirmas lietuviškas nuotykinis istorinis veiksmo filmas „Tadas Blinda. Pradžia“ tapo sėkmingiausiu filmu nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Kino teatruose filmą pamatė daugiau nei 300 000 žiūrovų.

Pasak Ž.Naujoko, lietuviškas kinas labai svarbus ir tautiečiams, gyvenantiems išeivijoje. Sausakimšos kino teatrų salės per lietuviškų filmų premjeras Anglijoje, Airijoje, Amerikoje – tai didelis išeivių bendruomenių dėkingumo ženklas. Prodiuseris neslepia, kad viena iš stipriausių kūrėjų savybių yra suprasti, kokiai auditorijai kuriamas kinas, ir kad daug kūrėjų patiria nesėkmę, nes prieš pradėdami kurti neidentifikuoja, kam konkrečiai bus skirtas filmas.

„Filmai, ties kuriais aš dirbu, turi labai konkrečią auditoriją – tai yra lietuviška auditorija”, – pabrėžia Ž.Naujokas.

Paklaustas, kaip kilo idėja kurti lietuviškus filmus, prodiuseris pasakoja, kad mintys nerti į kino pasaulį gimė gyvenant Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje: „Gyvendamas Čikagoje puikiai prisimenu Lietuvos grupių koncertus, kaip lietuviai susiburdavo į vieną krūvą pasiklausyti A. Mamontovo, „Skamp“. Tai nerealūs prisiminimai. <…> Nuo tėvynės buvau nutolęs dešimčia tūkstančių kilometrų, labai smarkiai jutau namų, artimųjų, ežerų, jūros, Lietuvos merginų ilgesį ir buvau vienas iš nedaugelio, kuris sugalvojo grįžti į Lietuvą ir pradėti dirbti su filmais. Tuo metu tai buvo filmų platinimas. Tiesiog sau pasakiau, kad noriu vežti į Lietuvą filmus ir kad noriu, jog juos pamatytų kuo daugiau žmonių.”

Ž.Naujokas prisipažįsta, kad prodiusuodamas filmą „Tadas Blinda. Pradžia”, buvo išsikėlęs uždavinį, jog sukūręs šį filmą padarys viską, kad jį pamatytų užsienyje gyvenantys lietuviai. „Mes buvome pirmi, kurie sudarė galimybę pamatyti lietuvišką kiną išeivijoje gyvenantiems lietuviams. Tūkstančiai tautiečių į įvairių šalių kino teatrų sales rinkosi tam, kad pamatytų mūsų sukurtus filmus”, – džiaugiasi prodiuseris.

Pasak Ž.Naujoko, kiekvienas žmogus filme nori pamatyti save arba tai, kas artima jo sielai. Galbūt dėl to nacionalinis kinas yra toks populiarus. Paklaustas, koks yra sėkmingo filmo receptas, prodiuseris atvirauja, jog norint pritraukti žiūrovų dėmesį, filme būtina išryškinti vertybes, pasakoti apie tai, ką nori išgirsti kiekvienas žmogus – apie meilę, neapykantą, skausmą. Taip pat svarbus geras scenarijus, kuris sudomintų, įtrauktų žiūrovus į veiksmą, įdomūs veidai bei įsimenančios frazės.

Kita šio šeštadienio laidos tema – gruodžio 15 dieną Londone kartu su Leon Somov koncertuosiančios Justės Arlauskaitės-Jazzu mintys apie lietuvišką tapatybę.

„Tapatybė.LT” – jau šį šeštadienį per LRT Lituanicą 23.15 val. Lietuvos laiku, iš karto po „Auksinio balso”.