Sekmadienis

2017 Birželio 25

TV Naujienos

TV3 tiesiogiai transliuos lietuviško palydovo „LitSat-1” skrydį į kosmosą

2014.01.06 16:49
TV3 nuotr. / „TV3 Žinių“ korespondentas Vytautas Dovydaitis raketų bazėje

Pirmasis lietuviškas palydovas „LitSat-1” NASA skrydžių bazėje jau parengtas kilimui į kosmosą. Šiuo metu yra numatyta, kad į kosmosą raketa nešėja jį turėtų kelti jau šį trečiadienį, sausio 8 d. Jei raketos paleidimo laikas nesikeis, TV3 televizija 20.25 val. Lietuvos laiku tiesiogiai transliuos šios unikalios kelionės startą.

Skrydis į kosmosą yra sudėtinga procedūra, kuriai ruošiamasi itin kruopščiai. Duoti startą raketos paleidimui ar jį atidėti visuomet sprendžiama vertinant daugybę faktorių (orą, situaciją tarptautinėje stotyje ir pan.). Jei yra bent menkiausias nesklandumas – misijos starto laikas koreguojamas iki visos sąlygos bus tinkamos.

Įdomu tai, kad paroje yra vos kelios minutės, tinkamos raketai į kosmosą paleisti. Tas „langas“ priklauso nuo Tarptautinės kosminės stoties padėties orbitos atžvilgiu. Laikas labai tiksliai apskaičiuojamas siekiant užtikrinti, kad raketa iki kosminės stoties nuskristų tiesiausiu keliu, sunaudojant kuo mažiau degalų. Nuo paleidimo žemėje, kosminę stotį raketa pasieks maždaug po dviejų dienų. Čia iš erdvėlaivio palydovas „LitSat-1” bus perkeltas į Tarptautinę kosmoso stotį, o iš jos į atvirą kosmosą paleistas maždaug vasario mėnesį. Orbitoje jis suksis apie 6 mėn.  

TV3 nuotr./„LitSat-1” NASA skrydžių bazėje jau parengtas kilimui
TV3 nuotr./„LitSat-1” NASA skrydžių bazėje jau parengtas kilimui

Raketos paleidimo startą TV3 televizija planuoja žiūrovams transliuoti šį trečiadienį 20.25 val. Lietuvos laiku. NASA skrydžių bazėje raketos paleidimo metu dirbs specialus „TV3 Žinių“ korespondentas Vytautas Dovydaitis. Žurnalistas jau buvo nuvykęs už Atlanto anksčiau, kuomet kosmoso misijos startas buvo planuojamas dar prieš Naujuosius metus, ir dabar jau su nekantrumu laukia raketos paleidimo momento.

„Visa kosmoso industrija, susipažinus iš arčiau, palieka iš tiesų didelį įspūdį. NASA skrydžių bazėje apstu naujausių technologijų ir viskas čia daroma itin kruopščiai bei atsakingai. Gruodžio mėnesį misijos startas atidėtas dėl gedimų kosmoso stotyje. Tiesa, kadangi  nauja skrydžio data buvo numatyta po keleto savaičių, saugumui užtikrinti visa gigantiško dydžio raketa „Antares”, kuri kels erdvėlaivį „Cygnus” su mūsų palydovu, taip pat buvo perrinkta iš naujo, patikrinant kiekvieną jos detalę, – sako vos per rankos atstumą prie raketos pabuvojęs „TV3 Žinių“ žurnalistas V.Dovydaitis. – Tikiuosi, kad jau nebeiškils jokių netikėtų kliūčių raketai pakilti ir visi kartu turėsime puikią galimybę stebėti mūsų pirmojo lietuviško palydovo „LitSat-1” skrydį į kosmosą.”

TV3 nuotr./„LitSat-1” NASA skrydžių bazėje jau parengtas kilimui
TV3 nuotr./„LitSat-1” NASA skrydžių bazėje jau parengtas kilimui

Lietuvoje, TV3 televizijos studijoje raketos pakilimo lauks ir kitas laidų vedėjas Mindaugas Rainys, kuris lydėjo palydovą „LitSat-1” kelionėse per visą Lietuvą. Stebint šią kosmoso misiją, jis kartu su studijos svečiais žiūrovams papasakos daugybę įdomybių tiek apie patį palydovą, tiek apie jo skrydžio į kosmosą organizacinius bei techninius niuansus.

Pirmasis Kauno technologijos universiteto palydovas „LitSat-1” sukonstruotas padedant Lietuvos kosmoso asociacijai ir Kosmoso mokslų ir technologijų institutui. Šio palydovo pagalba pirmą kartą iš kosmoso bus ištransliuoti trys tautos išrinkti lietuviški žodžiai. Kokie jie bus, sprendžia patys Lietuvos žmonės, siūlydami brangiausius sau ir šaliai žodžius svetainėje www.tryszodziai.lt.

„LitSat-1” skrydžio į kosmosą tiesioginė transliacija – jau šį trečiadienį, 20.25 val. per TV3.