Sekmadienis

2017 Spalio 22

TV Naujienos

Laidos „Yra kaip yra“ tema – prostitucija ir jos legalizavimas

2014.02.04 15:17
BTV nuotr. / Kadras iš laidos „Yra kaip yra“

Šį antradienio vakarą 20.30 val. BTV pokalbių laidoje „Yra kaip yra“ – karšta diskusija apie prostituciją. Seniausia pasaulio profesija vadinama veikla Lietuvoje yra nelegali. Moteris ar vyras, pardavinėjantys savo kūną yra baudžiami piniginėmis baudomis arba areštu. Nuobaudos taikomos ir prostitučių klientams. Ir nors šie, bijodami viešumo,baudas tvarkingai susimoka, prostitucija užsiimančias moteris ar vyrus priversti susimokėti baudas yra sudėtinga. Todėl dažnai šio „meilės verslo“ dalyvėms, pagautoms policijos, už nelegalią veiklą tenka pasėdėti areštinėje.

Ar į skurdų mūsų valstybės biudžetą surinktume daugiau mokesčių, jei legalizuotume prostituciją? Greičiausiai taip, sako laidos dalyvis, verslininkas Mantas Varaška. Pasak Manto, per metus teritoriniai policijos komisariatai už vertimąsi prostitucija skiria baudų už daugiau kaip 100 tūkst. litų, tačiau į valstybės biudžetą patenka vos 15-20 tūkst. litų. Jei pogrindinių viešnamių veikla būtų legalizuota, greičiausiai mokesčių būtų surenkama žymiai daugiau. M.Varaška mano, kad reikia priimti įstatymo pataisas, kurios leistų nebausti administracinėmis nuobaudomis moterų, besiverčiančių prostitucija. „Būtina griežtinti baudas sąvadautojams ir prekeiviams žmonėmis“, – įsitikinęs už prostitucijos legalizavimą pasisakantis M.Varaška.

Kita „Yra kaip yra“ laidos dalyvė  – Kristina. Daugiau nei dešimt metų dirbusi prostitute, moteris įsitikinusi: legalizuoti prostituciją pirmiausia verta dėl save pardavinėjančių moterų saugumo. „Nei viena prostitute nedirba dėl malonumo. Tą daryti priverčia gyvenimas. Pirmiausia už pinigus savo kūną parduodi dėl pinigų, o vėliau – dėl dozės alkoholio ar narkotikų“, – studijoje kalbėjo Kristina. Ją į socialinės ir psichologinės paramos centrą atvežė policiją, kai rado gulinčią gatvėje.  Buvusi narkomanė, alkoholikė jau penkerius metus nevartoja alkoholio ir narkotikų, nesiverčia prostitucija bei stengiasi kabintis į gyvenimą.  

Kristina prisiminė, kad pirmas jos darbas buvo laive, naktis su ja kainavo 100 dolerių. „Aptarnauti vyrus buvo šlykštu. Po to draugė pasiūlė migdyti klientus klofelinu. Jis užmiega, kišenes apšvarini ir nereikia santykiauti“, – karčią patirtį prisiminė Kristina.

Prostitucijos problemos sprendimas legaliu keliu būtų naudingas ne tik valstybei, bet ir šeimoms – tuo įsitikinęs advokatas Saulius Vaikšnoras. Dirbantis su skyrybų bylomis teisininkas studijoje prisiminė ne vieną istoriją, kai šeimos skyrėsi vien dėl to, kad vyrui „negana žmonos“.

Tuo tarpu Dingusių žmonių šeimų paramos centro vadovė Natalija Kurčinskaja ir Klaipėdos socialinės ir psichologinės paramos centro vadovė Dalia Puidokienė yra griežtai prieš prostitucijos legalizavimą, nes legalizavimas – yra didžiulė psichologinė, moralinė, socialinė žala, žmogaus teisių pažeidimas.

Ar sifilio ir kitų lytiškai plintančių ligų plitimą įmanoma sustabdyti legalizuojant prostituciją? Kodėl prostitutės linkusios kęsti pažeminimus ir smurtą, bet nesiskundžia policijai ir reta savo noru meta šį „verslą“? Apie viską šį antradienio vakarą, per BTV 20.30 val. laidoje „Yra kaip yra“ su Asta Stašaityte.