Penktadienis

2017 Spalio 20

TV Naujienos

Laidos „Tapatybė.LT” viešnia Zita Čepaitė: „Anglijoje įsikūrę lietuviai perima teigiamus britų įpročius”

2014.04.18 18:10
LRT Lituanica nuotr. / Zita Čepaitė

Filologė, žurnalistė ir rašytoja Zita Čepaitė populiariausiame Anglijos lietuvių portale turi savo skiltį, kurioje publikuoja straipsnius apie lietuvių gyvenimą Jungtinėje Karalystėje. Ironiški ir kartais aštrūs Zitos Čepaitės komentarai apie išeiviams svarbias problemas bei aktualijas neretai sukelia nemažą rezonansą ir sulaukia kontroversiškų atsiliepimų iš skaitytojų.

Su Zita Čepaite galima nesutikti, galima jai pritarti, tačiau viena yra akivaizdu – žurnalistė bei rašytoja visuomet pasižymi originaliu ir jaunatvišku požiūriu į aktualijas ir supančio pasaulio prieštaravimus.

Laidos „Tapatybė.LT” kūrėjams Z.Čepaitė prisipažįsta, kad Anglijoje jaučiasi sava, nes atranda daug kultūrinių panašumų su Lietuva.

„Ar galėčiau save laikyti pasaulio žmogumi, pasaulio piliete? Tikrai ne. Ar galėčiau save laikyti Europos kultūros žmogumi? Taip. Nes lietuviška tapatybė labai glaudžiai susijusi su Europos„, – teigia Zita Čepaitė.

“Pavyzdžiui, aš keletą kartų anksčiau ėjau pas anglus mokytis šokti. Jie turi savo folklorinių šokių grupes, kurias moko šokio paslapčių. Daug žmonių susirenka į tas pamokas – ir japonai, ir vokiečiai, ir vietiniai anglai, ir kiti atvykėliai iš svečių šalių. Ir ką aš pamačiau? Kad tie folkloriniai anglų šokiai labai panašūs į tradicinius lietuvių liaudies šokius. Ir ritmika panaši, ir judesiai, ir net tam tikra emocinė atmosfera juntama tarp šokančių porų.”

Pasakodama apie lietuvių gyvenimą Didžiojoje Britanijoje, Z.Čepaitė džiaugiasi, jog tautiečiai iš svetimos kultūros perima daug teigiamų dalykų.

„Pastebiu pasikeitimus, kurių gan nemažai, tarkim, mandagumo, paslaugumo perėmimą. Čia einant gatve ir netyčia prisilietus prie kito žmogaus, labai natūralu iškart pasakyti „Sorry” (liet. – atsiprašau). Tiesiog automatiškai iš burnos išsprūsta šis žodis, nes aplinkui visi taip sako. O Lietuvoje atsiprašinėti kartais reiškia nusižeminti. Dar Anglijoje visai kitokia vairavimo kultūra nei Lietuvoje, kurioje vairuotojams kiti kelių eismo dalyviai neegzistuoja. Nors mūsų čia labai daug, tačiau juntamas dėmesys vienas kitam. Pažiūrėkite, kaip žmonės elgiasi metro.„

“Jie labai tvarkingai juda, nes žino, kad jei pradės stumdytis alkūnėmis, sukels chaosą ir judėjimas išėjimo link nefunkcionuos. Visi supranta, kad draugiškumas bei pagarba vieni kitiems yra socialiai labai efektyvūs. Būtent šiuos dalykus Anglijoje įsikūrę lietuviai gana greitai perima ir jų laikosi. Beje, čia tautiečiai dažniau šypsosi”, – sako rašytoja.

Jau keletą metų Jungtinės Karalystės Lietuvių Bendruomenei vadovaujanti Z.Čepaitė teigia, kad mūsų tautai išlikti bei gyvuoti gali padėti bendri siekiai, prie kurių įgyvendinimo prisidėtų viso pasaulio lietuviai: „Žmones sieja bendra geografinė vieta. Kai jos nėra, žmones sujungia bendras darbas, bendra užduotis, bendras kažko siekimas.”

„Tapatybė.LT” – jau šį šeštadienį, balandžio 19 d. 23.15 val. Lietuvos laiku per LRT Lituanicą.