Ketvirtadienis

2017 Spalio 19

TV Naujienos

„Diagnozė. Valdžia“: užsieniečiai Lietuvoje valdo tiek žemės, kiek užima Kuršių nerija

2014.04.23 12:10
LNK nuotr. / Rasa Tapinienė

Užsieniečiai Lietuvoje valdo apie 800 ha žemės – maždaug tiek, kiek užima Lietuvai priklausanti Kuršių nerijos dalis. Lietuvoje vis dar galioja draudimas užsieniečiams įsigyti žemę. Atimti? Išpirkti? Neparduoti? – LNK laidoje „Diagnozė. Valdžia“ šį trečiadienio vakarą 20.25 val. ietis surems kandidatai į prezidentus.

Užsieniečiai žemę Lietuvoje galės įsigyti jau nuo gegužės, Seimas kol kas nepatvirtino jokių saugiklių. Daugiau kaip 300 000 parašų surinkę referendumo iniciatoriai sako, kad valdžia miega. Kandidatams į prezidentus –  dilema. 300 000 juos galėtų atvesti į antrąjį rinkimų turą, tačiau ar dėl balsų verta issižadėti savo pažiūrų?

„Algirdas Butkevičius kreipėsi į Europos Komisiją ir buvo aiškiai atsakyta – derybų laikas baigėsi, žemę reikia leisti parduoti užsieniečiams. Jei šio susitarimo nesilaikysime, žemdirbiai liks be tiesioginių išmokų, tapsime nekonkurencingi ir Lietuvoje įsivyraus lenkiška produkcija“, – teigia į prezidentus taikantis europarlamentaras Zigmantas Balčytis.

Liberalai teigia, kad iš draudimo pelnosi stambieji Lietuvos žemvaldžiai. „Kuo ilgiau galios draudimas, tuo daugiau žemės galės prisipirkti turtingi žemvaldžiai, o jai pabrangus – parduoti užsieniečiams“, – sako Eugenijus Gentvilas.

Artūras Zuokas siūlo apmokestinti nedirbamą žemę  tiek, kad ją tektų arba parduoti, arba rimtai dirbti. „Žemė turi dirbti. Kurti darbo vietas Lietuvos žmonės“, – sakė A.Zuokas.

„Nebalsavau už stojimą į Europos Sąjungą, nes įsigilinau į sutartį“, – teigia Julius Panka, vienas referendumo iniciatorių.

Paaiškėjo, kad Lietuvos valdžia, derėdamasi dėl stojimo sutarties, apskritai nebuvo numačiusi pereinamojo laikotarpio – t.y. žemę užsieniečiai būtų galėję įsigyti jau 2004 m.
„Mes nebuvome numatę išvis jokio pereinamojo laikotarpio, tada grįžome ir persitarėme. Reikia ir dabar derėtis“, – sako A.Paulauskas

N.Puteikis norėtų įsigyti 40 proc. Rusijos dirbamos žemės – ne okupaciniais, o kaip pats ironiškai sakė – humanitariniais tikslais. „Įsivaizduokite sitauciją – žali žmogeliukai užima Seimą, o turtingas rusas superka ir Putinui padovanoja 40 proc. Lietuvos žemės. Aš irgi norėčiau įsigyti 40 proc. Rusijos žemės“, – teigė N.Puteikis.

Ar B.Ropė atstovauja partijos pirmininko, žemvaldžio R.Karbauskio interesams? Kiek kainuoja turistams pardavinėjama lietuviška žemė sostinės senamiestyje? Kuris kandidatas tapęs prezidentu iškarto atsistatydintų?

Laida „Diagnozė. Valdžia“ trečiadienį 20.25 val. per LNK.